Ubezpieczenie zdrowotne podczas krótkich wyjazdów

Wybieracie się na krótki wyjazd i zastanawiacie się jak w takiej sytuacji przedstawia się kwestia ubezpieczenia? W takim wypadku tekst skierowany jest właśnie do Was!

Wszystko może się zdarzyć

Nikt nie życzy nikomu źle, ale trzeba mieć świadomość, że podczas takiego wyjazdu może dojść do nieprzewidzianych wydarzeń. Możemy chociażby zachorować. Polska jest w Unii Europejskiej a przepisy przedstawiają się tak, że każdemu obywatelowi Unii Europejskiej przysługuje prawo do leczenia, które nie może zostać odłożone do czasu powrotu. Otóż, w przytoczonej sytuacji masz identyczne prawa jak osoby ubezpieczone w danym kraju.

Nie wolno zapomnieć o EKUZ!

Wyjeżdżając za granicę pod zadnym pozorem nie można zapomnieć o EKUZ. EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta stanowi dowód, że posiada się ubezpieczenie w jednym z krajów UE. Co ważne, za Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego nie trzeba płacić nawet złotówki. W celu uzyskania takiej karty po prostu należy udać się do krajowego zakładu ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie mylmy działania EKUZ!

Mimo tego, co zostało już powiedziane, pamiętajcie, aby nie mylić działania EKUZ. Niektórzy twierdzą, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może zastąpić ubezpieczenie podróży a to totalna bzdura i to tylko jeden przykład. Można powiedzieć również o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia nie stanowiła i nie będzie stanowić gwarancji darmowych usług medycznych. Wiadomo, że ludzie mogą sobie pomyśleć różne rzeczy, ale wyróżnijmy jeszcze jeden przykład. EKUZ nie obejmuje kosztów leczenia, kiedy celem wyjazdu za granicę jest poddanie się leczeniu.

W razie pojawienia się jakichś niejasności związanych z działaniem karty najlepszym rozwiązaniem jest wypytanie o wszystkie szczegóły podczas wizyty w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Tam z całą pewnością dostaniemy wszelkie niezbędne informacje. Trudno jest odnieść się do wszystkiego w jednym tekście. Można powiedzieć, że zostało to zrobione w takiej mocno skrótowej formie.

Sprawdź na signal-iduna.pl.

Autor bloga: Łukasz

Łukasz poza tematyką ubezpieczeń żywo pasjonuje się sportami ekstremalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *