Wyrobienie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego)

Tekst zostanie poświęcony temu jak należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zanim jednak o tym, czas powiedzieć o czym tak naprawdę tutaj mówimy (na pewno są tacy, którzy słyszą o EKUZ po raz pierwszy). Sytuacja wygląda tak, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to karta, która potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ. Europejska, bo dotyczy każdego Państwa członkowskiego UE/EFTA.

Komu można wydać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Przejdźmy teraz do tego, kto może wejść w posiadanie EKUZ. W posiadaniu EKUZ może być każdy kto ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Kiedy jesteśmy poza granicami kraju należy pamiętać, że korzystamy z praw oraz podlegamy obowiązkom dokładnie na takich samych zasadach jak odbywa się to w przypadku obywateli danego Państwa. Być może nie trzeba o tym mówić, ale z drugiej strony przypominanie rzeczy oczywistych jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Kiedy idziemy do lekarza za granicą koniecznie upewnijmy się czy lekarz ten działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Więcej w tym temacie na signal-iduna.pl.

EKUZ to tylko prawo do korzystania z opieki zdrowotnej!

Trudno powiedzieć dlaczego, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co niesie za sobą EKUZ. W związku z tym dochodzi do różnorakich pomyłek związanych z tą kartą. Trzeba raz na zawsze zapamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nigdy nie będzie zastępstwem dla ubezpieczenia podróży (można powiedzieć, że to jeden z przykładów, jeśli chodzi o popełniane błędy). Wszystkich błędów nie ma sensu wymieniać, zresztą nawet nie wiemy dokładnie jak wiele tych pomyłek jest.

To byłoby na tyle. Ten tekst ma dać przede wszystkim wiedzę, ale liczy się również wyciąganie wniosków. Bardzo często jest tak, że czytamy jakieś artykuły, wpisy i natychmiast o nich zapominamy. W takiej sytuacji nawet, jeżeli tekst był wartościowy, absolutnie nic z niego nie wyniesiemy. Można powiedzieć, że jest to zasada obowiązująca niezależnie od tego, o czym była mowa.

Autor bloga: Łukasz

Łukasz poza tematyką ubezpieczeń żywo pasjonuje się sportami ekstremalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *